Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

Staff 2018
     Traveling Tournament Director     

Tony Williams        



CAA Basketball Board:

CAA Board Members
President Bill Kemble
Vice President                               Pam Neils
Traveling Tournament Director Tony Williams(B7A)
Girls Traveling Teams Director Heather Neubauer(G7A)(B5B)
Boys Traveling Teams Director Chris Daly(B5)            
Grades 1-3 In-House Johnny Miller(G6A)
Grades 4-8 In-House                     Dave Erickson(G8B)
Dir. of Communications                   Susan Schmidt(B6A)
Gym Space Coordinator                 Jason Schmidt(B6A)
Uniform & Apparel Coordinator       Angie Quinn(B7B)
Advisor/Chan HS Boys Coach         Nathan Pelowski(B6A) 
Advisor/Chan HS Girls Coach         Angie Kissock  
Treasurer  Mike Ramler(B5A)
Director of Player Development Eric Witthus
   

   

Tournament Volunteer Coordinator:

Danielle Charon(G7B)

 

Assistant Tournament Volunteer Coordinator:

Laura White(G6B)

 

 

Tournament Site Directors:  

Chanhassen Tony Williams(B7A)
Chaska Travis Christl(B5A)
Pioneer Ridge Jen Poncin(B6C)
Carver Elementary Tracy Huson(B8C)
Middle School West Brian Jones(B5C)
SouthWest Christian Chad Reisner(G8B)
Middle School East                             Ben Ramler                                  

 

Tournament Site "Score General" (Web and Brackets):

Chanhassen Barb Williams(B7A)\Matt Ramler
Chaska Michael Shea
Pioneer Ridge Earl Gebaurer(G4B)
Carver Elementary Emily Callahan(B8C)
Middle School West Monica Mackey(B5C)
SouthWest Christian Misty Reisner(G8B)
Middle School East Ben Ramler


Concessions Coordinatoor (All Sites):

Terre Kemble  

 

 

Delivery Coordinatoor (All Sites): Delivery to all sites

Cindy Ramler(B5A)  

 

 

Site Concession Coordinatoors:

Terre Kemble Chanhassen - (Lead)
Deb Tollefson(B8B)(G6A) Chanhassen - (Assistant)
Andrew Tollefson(B8B)(G6A) Chanhassen - (Assistant)
Lisa Egenes(B7C) Chanhassen - (Assistant)
   
Amy Lindelein Chaska - (Lead)
Sierra Carter(B7C)(G8B) Chaska - (Assistant to the Lead)
TBD Chaska - (Assistant to the Lead)
   
   
Katelynn Poncin Pioneer Ridge - (Co-Lead)
Jennifer Poncin(B6C) Pioneer Ridge - (Co-Lead)
   
Rory Rusinek(G4A) Carver Elementary- (Co-Lead) 
TBD Carver Elementary - (Co-Lead)
   
Jen Boorsma Middle School West - (Lead)
Peter Boorsma Middle School West - (Assistant)
   
TBD SouthWest Christian - (Lead)
TBD SouthWest Christian - (Assistant)


Trophy Coordinatoors:

Stacey Reiff(B7C)  
Andy Reiff(B7C)  

 

Tournament Banker:

Mike Ramler(B5A)